Za razliku od ostalog dijela Dalmacije, koja je poznata po crnim vinima, otok Korčula poznat je po bijelim vinima. U Lumbardi se uzgaja grk, a u središnjem dijelu otoka pošip i rukatac. Od crnih sorti najrašireniji je plavac mali.
Grk
Lumbarda je poznata po grku, bijelom vinu od istoimene autohtone sorte grožđa što uspijeva u pješčanim vinogradima lumbarajskog polja. Nije poznato da li je ime dobilo radi profinjenog gorkastog okusa ili po Grcima koji su početkom 3. stoljeća prije Krista ovdje osnovali svoju naseobinu. O potonjem svjedoči Lumbardska psefizma, arheološki spomenik iz tog doba iz koje izranja 2300 godina stara priča o korijenima današnje Lumbarde i počecima vinogradarstva i vinarstva.
Plod te bogate vinogradarske tradicije, suvremene tehnologije i enologije je suho vino izrazite osobnosti prepoznatljive po svjetlozelenkasto žutoj boji sa zlatnim odbljescima, naglašenoj sortnoj aromi i plemenitom bukeu. Karakterizira ga bogat, skladan i zaokružen okus, sa lagano gorkastim završetkom. Sadrži 12-14% alkohola uz relativno skromne ukupne kiseline.
Grk prije svega voli sve ono najbolje što se lovi u moru, dobro se slaže i s najboljim jelima od bijelog mesa, a može se poslužiti i kao aperitiv. Servira se ohlađen na 12-13ºC.
Plavac mali
Uz grk, u Lumbardi se uzgaja i plavac mali, sorta crnog grožđa koja je izabrana ne samo radi dobrog vina koje se od njega pravi, već i radi uzgoja grka. Grk je poseban i po tome što, za razliku od većine sorti vinove loze, ima samo funkcionalno ženski cvijet, pa je u doba cvatnje potreban oprašivač, tj. vinova loza koja cvate u isto vrijeme, kako bi se postigla oplodnja i potom se bobice grka dobro razvile. Plavac mali je autohtona sorta južne Dalmacije, a zacijelo naše najslavnije i u svijetu najpoznatije naše vino. Na glasu je bilo već prije XV stoljeća i postizalo je višestruko bolju cijenu od drugih dalmatinskih vina. Najbolje karakteristike pokazuje na strmim južnim padinama Brača, Hvara, Korčule, Visa i Pelješca, a u lumbarajskom vinogorju dostiže zavidnu kakvoću.
Suho vino od plavca malog je tamnocrvene do granatne boje s ljubičastim odsjajima, raskošnog bukea protkanog sortnom aromom i toplog, punog i profinjenog, zaobljenog, ugodno trpkastog do mekog okusa. Sadrži 12-15% alkohola. Traži fina jela od tamnog mesa, pogotovo krupne divljači, slaže se s plavom ribom i plemenitim sirevima izražene arome. Servira se na 18˚C.
Prošek od plavca malog zagasitocrvene je boje. Razvijeni buke ovog desertnog vina punog je, bogatog okusa, blago izražene trpkosti i ugodne, sortne arome. Sadrži 15-19% alkohola. Dobro podnosi višegodišnje starenje. Služi se uz slatka jela, ali i uz plemenite sireve, a može se poslužiti i kao aperitiv. Servira se na temperaturi od 16-18˚C, a kao aperitiv na 6-8°C.
Prošek
Prošek je slatko i raskošno bogato dalmatinsko desertno vino sa visokim postotkom alkohola. Proizvodi se od prosušenog bijelog ili crnog grožđa raznih autohtonih vrsta, od kojih su grk i plavac mali među najcjenjenijima. Rijetki ga proizvode i to u malim količinama. Prošek sadrži između 15 i 19 vol. alkohola i preko 100g neprovrelog šećera. Idealno se sljubljuje sa okusima kolača koji sadrže čokoladu, orahe, bademe i suhe smokve, te plemenitim sirevima.